Drodzy  Rodzice

Właśnie dobiega końca drugi rok  pobytu dzieci w przedszkolu. Aż trudno w to uwierzyć, tak szybko mija czas. Jeszcze przed chwilą świętowaliśmy Dzień Mamy i Taty, a  już przed nami kolejne świętowanie czyli Dzień Dziecka.

W pierwszym tygodniu dzieci będą opowiadały o swoich ulubionych potrawach, zabawach, zabawkach i bohaterach z bajek, przekonają  się, że każdy może lubić coś innego. Przedszkolaki przypomną sobie także swoje prawa. Poznają dzieci z rożnych stron świata oraz znaczenie słowa przyjaźń.

(Aby lepiej poznać swoje dziecko, warto porozmawiać z nim o jego marzeniach. Może okazać się, że największym jego pragnieniem wcale nie jest lalka Barbie czy nowy Transformers, ale np. wyprawa do zoo, zamku lub piknik z rodzicami. Warto o to zapytać malucha i – w miarę możliwości – spełnić jego marzenie).

W drugim i trzecim tygodniu dzieci dzięki różnym zabawom przygotują się do wakacyjnego wyjazdu nad morze i w góry. Zdobędą też podstawową wiedzę na temat tych miejsc, uświadomią sobie też niebezpieczeństwa w miejscach wakacyjnego wypoczynku. Poszukamy również sposobów na wakacyjną nudę.

(Różne miejsca, w których przebywamy, charakteryzują się różnymi elementami. W czasie wakacji jest czas na to, aby poznać nowe regiony kraju, nowe krajobrazy, ich świat zwierząt i roślin oraz inne charakterystyczne dla nich cechy. Warto poszukać z dzieckiem np. rzeczy specyficznych dla miejsca, które w tym roku odwiedzicie latem. Można te przedmioty później porównać z innymi (np. muszelki znad morza z górskimi kamykami). Taka obserwacja i porównywanie przyczynią się do utrwalenia wiedzy o różnych krajobrazach Polski i ich odmiennym ukształtowaniu terenu. Przyjemnie w upalne dni korzystać z kąpieli. Pluskanie, chlapanie, nauka pływania dają dzieciom dużo radości. Warto porozmawiać z pociechami o pewnych zasadach, których trzeba przestrzegać, aby w czasie wypoczynku nad wodą było bezpiecznie. Przestrzegajmy dzieci przed samodzielnymi kąpielami. Uświadamiajmy im, że pompowane zabawki, kółka czy „motylki” nie ustrzegą w stu procentach przed zanurzeniem się pod wodą, dlatego trzeba bawić się przy brzegu. Do wody zawsze dziecko wchodzi pod opieką rodziców lub innej osoby dorosłej).

Wszystko już zaprasza do zabaw na świeżym powietrzu! Właśnie o lecie przedszkolaki będą poszerzały swoją wiedzę w czwartym  tygodniu. Dzieci dowiedzą się, że latem zwykle jest słonecznie, czasem może się zdarzyć burza, a innym razem zobaczymy na niebie tęczę.
Przedszkolaki dowiedzą się, jak należy zachowywać się podczas burzy, które miejsca będą dobrym schronieniem, a które nie.

(Lato to doskonała pora roku na zabawy na świeżym powietrzu. Dziecko potrzebuje ruchu jak ryba wody, warto więc wspólnie spędzać czas na aktywności fizycznej i to nie tylko podczas wyjazdów rodzinnych. Kopanie czy rzucanie piłki, puszczanie latawca czy papierowych samolotów, piknik rodzinny, berek i wiele innych zabaw to świetna okazja, by się trochę poruszać z pociechą, a przede wszystkim z nią być, razem się śmiać i bawić).

Dziękuje za miłą współpracę, zaangażowanie w prace na rzecz grupy i przedszkola.  Życzę wszystkim udanych wakacji.

Wychowawca grupy „Stokrotki”
mgr Mariola Marcisz