Nasze przedszkole  zostało zgłoszone i wpisane na mapę europejskich działań z dziesięcioma wydarzeniami w ramach Code Week EU. Dzieci z grupy  "Bratki" wspólnie z panią Hanią uczestniczyły w konkursie „Wyzwania Code Week z Uczymy Dzieci Programować” organizowanym przez EduSense.  Codziennie od 7 do 18 października wykonywaliśmy zadania związane z elementami kodowania i programowania.

Do programu i konkursu przystąpiliśmy po raz pierwszy. Jako jedyna grupa w przedszkolu zgłosiliśmy  i zrealizowaliśmy wszystkie 10 wydarzeń. Zanim przystąpiliśmy do konkursy przeprowadziliśmy inne zadania z programu Uczymy dzieci programować.

Zaczęliśmy od historii Code Week i wyjaśnienia co  to właściwie jest ten Code Week, o co w nim chodzi i dlaczego trwa 2 tygodnie, ułożyliśmy wzór i rozmawialiśmy  na czym polega praca programisty, jakie predyspozycje trzeba posiadać, żeby móc ją wykonywać.
Kolejne dwa zadania polegały na szukaniu i opracowaniu kodu jednej z codziennych czynności -myciu rąk, myciu zębów, ubieraniu, rozwoju jabłka- od ziarenka do jabłuszka.
Czwarte wydarzenie  dotyczyło  stworzenia zakodowanej Code Weekowej orkiestry- moje dzieci uwielbiają muzykę i instrumenty. Po wybraniu odpowiednich instrumentów stworzyliśmy orkiestrę, łącząc poszczególne kody i dodając do tego podkład muzyczny.
Następne układaliśmy  obrazy  na podstawie wzorów.
Podczas kolejnego zadania dzieciom chyba najbardziej podobało się to, że mogły krzyknąć Code Week  w momencie opuszczenia napisu z planszy.
Zabawa z wykorzystaniem puzzli AR to był strzał w dziesiątkę. Dzieci kolorowały nie wiedząc jak niespodzianka na nich czeka. Dużym zaskoczeniem było to że zwierzęta wydawały również dźwięki. Było dużo śmiechu i szalonych pomysłów.
Dużym zaskoczeniem dla dzieci  była aplikacja Scratch Junior, przy pomocy której z „pomocą” przedszkolaków stworzyliśmy Code Weekową okolicznościową animację.
Podczas kolejnego zadania moje dzieci stworzyły taką opowieść, której nikt jeszcze nie napisał i nikt takiej jeszcze nie słyszał- sama jestem pod wrażeniem tej zakodowanej bajki.
Przeprowadziliśmy również grę matematyczną doprowadzając roboty do ich bazy.

Po zakończeniu konkursu Bratki nadal uczestniczą w Programie Uczymy Dzieci Programować.