Dzieci z grupy „Żonkile” z Przedszkola Słonecznego uwielbiają eksperymenty. Eksperymentują już od trzech lat. Do wspólnej zabawy badawczej zaprosiły kolejny raz swoich rodziców. Piątkowe popołudnie spędziły na wspaniałej zabawie naukowej  w pracowni chemicznej Pleszewskiej Dwójki. Poznały wiele ciekawostek ze świata zwierząt. Rodzice byli pod wrażeniem  wiedzy i umiejętności swoich dzieci.

Eksperymentowanie z „Małymi odkrywcami” było dla nich ogromnym wyzwaniem. Próby przewidywania wyników eksperymentów i ich wyjaśnianie , radość  z doświadczania i eksperymentowania ,spotkanie z żywymi okazami zwierząt i poszerzenie swoich wiadomości to  główne cele  spotkania.

Pani  w-ce dyrektor Pleszewskiej Dwójki  Elżbieta Bijacik –Knappe oraz pani dyrektor Przedszkola „Słoneczne” Anna Śledzianowska  na zakończenie wspólnego eksperymentowania wręczyły dzieciom dyplomy i upominki .

Eksperymentowanie wzbogaca dziecięce umiejętności, kształtuje charakter, ujawnia zdolności i predyspozycje, a także rozwija inteligencję, a dodatkowo wspólnie spędzony czas- to najlepszy prezent dla dziecka i rodzica. Innowacyjne zajęcia przygotowały i prowadziły: nauczyciel biologii   z Pleszewskiej Dwójki -  pani Ewelina Kuczyńska oraz nauczyciel Przedszkola „Słoneczne” pani Dorota.

Brak śniegu nie przeszkadza w dobrej zabawie.  Przekonały się o tym dzieci z grupy Różyczki i Bratki. Panie Mirella, Agnieszka, Aneta i Hania zorganizowały dla nich zimowa  olimpiadę, A konkurencji było sporo- „ przeskakiwanie przez zaspy”, „ rzucanie śnieżkami do celu”, „lepienie bałwana”, „ kulanie śniegowych kul”, „  jazda na sankach”.

Nie tylko sprawność fizyczna byłą sprawdzana podczas olimpiady ale również zdolność logicznego i szybkiego myślenia. Dzieci musiały ułożyć do pary bałwany od największego do najmniejszego,  dobrać do pary zimowe ubrania.

Każdy zawodnik otrzymał medal oraz kolorowankę.

Rozpoczął się okres karnawału- czas kiedy najlepiej smakują nam pączki i faworki. O tym jak łatwo zrobić takie chrupkie ciastka o słodkim smaku, w kształcie złożonej kokardki smażone na oleju i posypywane cukrem-pudrem przekonały się dzieci z przedszkola, które wspólnie z paniami Mariolą Mirella i Hanią oraz panią Benią  takie właśnie faworki zwijały.

Jak się okazało nie było to wcale takie trudne a zabawy było co niemiara. Najlepszą częścią jednak była degustacja- po prostu palce lizać.

Przepis na przedszkolne chruściki babci Mirki:
½ kg mąki
1 mały proszek do pieczenia
2 żółtka
½ kostki tłuszczu
śmietana

Zimowe ferie dzieci z grupy „Żonkile” z Przedszkola „Słoneczne” w Pleszewie rozpoczęły od  eksperymentowania  z rodzicami. Wszyscy przybyli do Pleszewskiej Dwójki , gdzie w prawdziwej pracowni chemicznej rozpoczęły się innowacyjne zajęcia połączone  z eksperymentowaniem pt.  „W  świecie zwierząt”. Dzieci samodzielnie lub razem z rodzicem przeprowadzały doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela.

Niespodzianek było wiele .W eksperymentach pojawił się : kolorowy kameleon, polimerowe robaki, pływająca meduza, węże Faraona ,tańcząca kobra oraz wykonana wyłącznie przez rodziców pasta do zębów dla słonia. Później były kolejne „żywe niespodzianki”.

Uczniowie Pleszewskiej Dwójki przygotowali wystawę hodowanych przez siebie zwierząt. Ogromni pasjonaci odpowiadali na pytania wszystkich dzieci.

Na zakończenie zajęć panie   w-ce dyrektor Pleszewskiej Dwójki  Elżbieta Bijacik –Knappe oraz pani w-ce dyrektor Przedszkola „Słoneczne” Magdalena Gajewska  wręczyły dzieciom dyplomy i upominki.

Wspólnym eksperymentom towarzyszyła radość  i  ogromna satysfakcja. Rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji , wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów oraz aktywnie spędzony czas  z rodzicami to główny cel spotkania, które wspólnie przygotowały i prowadziły :nauczyciel biologii z Pleszewskiej Dwójki -  pani Ewelina Kuczyńska oraz nauczyciel Przedszkola „Słonecznego”- pani Dorota.